top of page

פרשת ריטמן

16.9.20

הפודקאסט עושים פוליטיקה עם דפנה ליאל

פרשת ריטמן מסעירה את המשטרה ואת התקשורת בשנים האחרונות, אבל הציבור הלך לאיבוד איפה־שהוא בדרך. היום נעשה סדר בפרשה ונבין איך היא נולדה, מדוע היא מאיימת על מעמד המפכ״ל ואיך משתמשמים בה הפוליטיקאים כדי לטעון שחקירות ראש הממשלה מוטות ומונעות מנקמה של החוקרים.
הדס שטייף כתבת הפלילים של גלי צה"ל תלווה את הפרק. גיא פלג כתב הפלילים של חברת החדשות בהופעת אורח.
(גללו למטה לקריאת תמלול הפרק)

פרשת ריטמן
00:00 / 01:04
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram

פרשת ריטמן

תמלול: מתן בר


דפנה: שלום לכם, אנחנו בעוד פרק של עושים פוליטיקה. גם אם תעצרו את האזרח הממוצע ותכניסו אותו לתא עינויים, אני לא בטוחה שהוא יצליח להסביר לכם מה קרה בפרשת הרפז. זוכרים את הפרשה הזו? מי היה שם נגד מי ולמה הקדשנו לזה מאות אייטמים בחדשות. כזו היא גם פרשת ריטמן שבה נעסוק היום. היא מלווה אותנו כבר כמה שנים וצפה בהקשרים שונים. החל מ-me2 דרך הארכת כהונת המפכ"ל ולאחרונה גם בחקירות ראש הממשלה.


היום ננסה לעשות סוף סוף סדר בפרשה הזאת ולבסוף גם נראה איך הפוליטיקאים ניסו להתלבש עליה בספין מופרך במיוחד כדי לטעון כי חקירת ראש הממשלה מוטה. בהמשך הפרק יצטרף אלינו גיא פלג, כתב חברת החדשות ותלווה אותו הדס שטייף כתבת הפלילים הותיקה של גלי צה"ל. שלום הדס.


הדס: שלום דפנה.


דפנה: גם גודל הדמעות של הרבה נשים סובלות מהטרדות מיניות. אגב אנחנו היינו בגלצ, כשאני הייתי לפני 15 שנה. כבר אז היית ככה מנטורית מובילה בתחנה.


והיום אנחנו ביחד בעניין הזה. ותגידי לי את מאיפה כדאי להתחיל. באיזה נקודת זמן.


הדס: אני הייתי מתחילה מההתחלה. ומההתחלה בואי נלך לתקופה שבה יוחנן דנינו מכהן כמפכל המשטרה. 


דפנה: 2010-2011 מתי אנחנו בערך.


הדס: עד 2015 בערך. זאת התקופה. וכשיוחנן דנינו מפכ"ל הוא חורט על דגלו להעיף ממשטרת ישראל את כל מי שסרח בנושא עבירות מין. אז בארץ היתה התקופה של ענישה ברף הציבורי והוא החליט – הרבה מאוד קצינים סרחו במשך השנים. והוא החליט שהוא לא עושה חשבון, ומעיף אותם אחד אחד. חלקם אגב עמדו לדין משמעתי, חלקם אפילו לא עמדו לדין. דובר על עבירות שחל עליהם חוק ההתיישנות. זאת אומרת הוא – ברוח התקופה הוא פעל. וראה איזה פלא – ובאותה תקופה במשטרת ישראל משרת קצין בשם תת ניצב גיא ניר. הקצין הזה הוא מפקד יחידת המודיעין של משטרת ישראל. שימי לב – כשמה כן היא – יחידה סודית.


דפנה: יחידה חשובה מאוד.


הדס: מאוד חשובה. גיא ניר – מגיעות נגדו תלונות. יותר נכון מגיעים מכתבים אנונימיים למח"ש ולמפכ"ל המשטרה ובהם נאמר שהאיש מקיים מערכת יחסים אסורה עם העוזרת שלו. לא רק שהוא מקיים מערכת יחסים אסורה אלא שהוא גם מנצל את זמן העבודה. הוא לא נמצא בעבודה. יחד איתה הוא נמצא במקומות שונים. באמת – מכתבים מפורטים, עם לכאורה חומר ראיות.


דפנה: ולפי הראיות – גם לה הייתה השפעה מוגזמת, מופרזת שהשפיעה על ההתנהלות ביחידה.


הדס: בדיוק. היא שלטה ביחידה, ובעצם על פיה ישק דבר וגם באותה העת, קצינים בכירים בסגל הפיקוד הבכיר של המשטרה רואים אותה יושבת כמעט בכל ישיבות הספק ומביעים תמיהה – למה היא צריכה לשבת שם. ולמרבה הפלא יוחנן דנינו לא עושה דבר וחצי דבר. לא נגדו, לא נגדה. המכתבים מגיעים למח"ש. וברגע שהמכתבים מגיעים למח"ש, מח"ש אמורה לפתוח בבדיקה. וראה איזה פלא שוב – מח"ש לא פותחת בבדיקה. יוחנן דנינו לא עושה דבר וחצי דבר. ובעת ההיא קורא דבר מוזר. חורף. קר. אדון גיא ניר משגר הודעת ווטסאפ לאהובתו והוא אומר לה כך – 'ביום חורף זה אהובתי, איך את בחדר שלנו מתכרבלת מתחת לשמיכות?' משהו בסוג הזה.


דפנה: 'קן האוהבים שלנו'.


הדס: 'קן האוהבים שלנו', אלא מה – למרבה 


דפנה:  זאת לא הייתה אישתו, מהצד השני של הסמס.


הדס: לא, זו היתה אהובתו. אלא מה – במקום לשגר את זה אליה, הוא שלח את זה בטעות לקבוצה של סגל הפיקוד הבכיר במשטרה. וככה ההודעה האינטמית הזאתי, עושה את דרכה לכולם כולל למפכ"ל המשטרה, כי גם הוא חלק מהקבוצה הזאתי. ושוב תדהמה. כשכולנו יודעים – כשאני אומרת כולנו – גם העיתונאים ידעו. כי זה מיד עבר גם אלינו, זה היה באמת, דבר..


דפנה: פדיחה בקנה מידה ענק מה שנקרא.


הדס: דבר לא..


דפנה: מהדברים ש.. מהסיוטים שחוזרים אליך בלילה – שאולי בטעות שלחת


הדס: שגם אי אפשר לאחוז בזנב של זה ולמשוך את זה בחזרה כי זה בלתי אפשרי.


דפנה: היום כבר אפשר לעשות delete בWhatsapp


הדס: זאת הסיבה כנראה. זאת הסיבה. בדיוק הדברים האלה.


דפנה: בסוף נגלה, שעל שמו של אותו גיא ניר – אותו תיקון בווטסאפ.


הדס: אולי. והזמן חולף ויוחנן דנינו עוזב את משטרת ישראל. אוקי. והנה באחד הימים מטלפנת ראש אגף משאבי אנוש במשטרה – ניצב גילה גזיאל למח"ש. ושואלת – 'היי, מה קורה עם המכתבים נגד..'


דפנה: מכתבי התלונה על אותן בני זוג.


הדס: '… נגד גיא ניר – הוא עדיין מפקד ביחידת המודיעין, ואומרים לה במח"ש, מנהל מח"ש אומר לה – מצטערים מאוד, אבל יוחנן דנינו המפכ"ל, סגר עם היועץ המשפטי לממשלה או עם פרקליט המדינה, לדעתי עם פרקליט המדינה. שהוא ממנה קצין בודק. זאת אומרת – לא מח"ש תטפל בזה, אלא…


דפנה: נו.. אז היה קצין בודק, צדקתי.


הדס: לא, טעית. כי יוחנן דנינו לא מינה קצין בודק. הוא התחייב למנות קצין בודק, אבל הוא לא מינה קצין בודק. 


דפנה: אני יודעת שקראתי דוח של קצין בודק, אז בסוף זה הגיע. תמתינו בסבלנות.


הדס: בדיוק. אז ברגע כשמבינה את זה ראש אמ"ש (אגף משאבי אנוש) היא פונה למפכ"ל המכהן. ממלא מקום, שהוא ניצב בנצי סאו, אומרת לו – תקשיב, אין קצין בודק. יוחנן דנינו לא מינה קצין בודק. ולכן מי שממנה קצין בודק, ויש קצין בודק בשלב הזה הוא בנצי סאו. וקצין בודק מתחיל לטפל בזה. בראש הקצין בודק עומד ניצב דוד ביטן שהוא היום מפקד מחוז תל אביב.


דפנה: דוד ביטן? או שאני דמיינתי?


הדס: דוד ביטן, לא דמיינת, דוד ביטן, כן כן.יש לנו הרבה 'דוד'ים והרבה 'ביטן'ים. במקרה הזה – הוא לא נפל בו רבב והוא מפקד מחוז תל אביב.


דפנה: ואנחנו בכל זאת מדברים, רק כדי למקם את עצמנו בתחילת.. זאת אומרת בין.. בטווח שבין 2010 ל2015 זה הרי סיפור מתמשך.


הדס: בדיוק, אבל הקצין בודק ממונה ב2015. ואז הקצין בודק עושה עבודה והוא מגלה שורה של דברים שכל סרט צהוב או סרט הוליוודי יכול למלא אולמות. הוא מגלה שאדון גיא ניר, יחד עם אהובתו שהיא העוזרת שלו, משמע – יחסי מרות, מסתובבים בצימרים. מסתובבים אצלה בדירה. מסתובבים בכל מקום, בטענה שזה לצורך עבודה.


דפנה: שוב, הוא גם סידר לה אוטו מהעבודה.


הדס: מינה אנשים על פי רצונה, כל ההתנהלות היא על פיה ישק דבר. כך זה נראה.


דפנה: דו"ח חמור מאוד.


הדס: קראת אותו?


דפנה: כן.


הדס: מפורט מאוד. כולל ממש שעות וימים ואיך אפשר לגלות את זה? במכוניות של המשטרה יש מה שנקרא.. יש קופסה שחורה ויש קופסא ירוקה. למכוניות של המשטרה יש קופסה ירוקה בקופסא הזאתי מתועד בדיוק איפה היית באיזו שעה. כמו שעושים איכון טלפוני ואפשר לדעת באיזה שעה מי היה עם מי. סתם, נזכיר למשל.


דפנה: איך גילו את בוכריס?


הדס: את בוכריס גילו באיכון טלפוני שלו ושלה וגילו שהם באותו מקום. עשו פה אותו דבר בקופסה הירוקה. גילו שבימים כאלה – ששניהם החתימו כרטיסים ולכאורה היו בעבודה. הם לא היו בעבודה, שניהם היו ביחד בצימר באזור ירושלים, בצימר בצפון, בכל מיני מקומות אחרים. וכל זה נארז לאריזה שנקראת דו"ח הקצין הבודק. וזה מונח באחד הימים על שולחנו של גיא ניר ואהובתו. אומר נא רבותי הקצין הבודק – 'חמור מאוד' ממה שאנחנו מגלים זה עובר למח"ש, 'אתם תצטרכו להגיב, תצפו לזה שתזומנו לחקירה ולא בטוח שתוכלו להמשיך בתפקידכם'. שלושה ימים אחר כך, עדיין אלשיך רק נכנס לתפקידו. אם אני זוכרת באותן זמנים טוב. הם.. מתקבלת תלונה נגד רוני ריטמן נגד ראש להב 433. 


דפנה: שאני מבינה לפי מה שקראתי באינסוף ניירות בעניין הזה שעוד לפני זה, גיא ניר – ראש חטיבת המודיעין במשטרה, התלונן – במח"ש רקמו נגדו.. זממו נגדו איזה קנוניה, איזה שהוא אי סדרים וכדומה והוא גם אומר שאם יפנו לאותה בחורה היא תוכל לספר על הטרדות מיניות של ריטמן. זאת אומרת משהו משולב של שניהם, לא רק שלה.


הדס: נכון, אז היא אכן מגיעה למח"ש. זה קורה בדיוק שלושה ימים אחרי שהם מקבלים את הדו"ח ומבינים כמה הדו"ח הזה חמור נגדם. וכשהיא מגיעה למח"ש היא יצאה מהאולם, הוא יצאה אחריה, אחז בידה וניסה לנשקה בהזדמנות אחרת הוא אמר לה – 'תזיזי את התחת שלך ותרקדי'. כל זה חמש וחצי שנים קודם לכן. עכשיו אני רוצה לעשות פאוזה.


דפנה: היו גם עוד כל מיני הערות, בסגנון לא ראוי


הדס: סקסיסטיות, אבל אין זה העיקר. 


דפנה: אוקי אז לפני שממשיכים בואי נסתכל על דברים מזווית נוספת. יש שרואים באותו דו"ח קצין בודק ניסיון חיסול של גיא ניר ושל צ'. על לא עוול בכפם. לפי אותה שיטה – הסיבה שהתלונות האנונימיות לא נחקרו בתקופה כל כך ארוכה, היא שלא היה בהן ממש. ורק כשלמישהו היה אינטרס לחסל את אותו גיא ניר, פתאום התלונות נשלפו מן האוב ונחקרו במרץ רב על ידי דוד ביטן שכמובן – יש שרואים בו חלק בלתי נפרד מאותה צמרת משטרתית שלא בדיוק אהבה את גיא ניר. לפי תחקיר שפרסם לאחרונה קלמן ליבסקינד, הזרעים לסכסוך בין גיא ניר לבין ריטמן ניתרו עוד בימים שתת ניצב גיא ניר פיקד על יחידת אתגר – שעסקה באיתור ותפיסת גנבי רכב, שם הוא התלונן נגד אשתו של ריטמן – רב פקד מיכל ריטמן שהיא מעשנת, מאחרת, מסתובבת בלבוש לא הולם וכדומה, אף שהזהירו אותו לא להיכנס לעניין הזה. ניר גם טען בהמשך שמחרימים אותו על רקע המאבק שלו בתיקון ליקויים במשטרה. ולפי התחקיר הזה שפרסם קלמן ליבסקינד, כל ניסיון הקצין בודק היה מעין ניסיון חיסול לגיא ניר ולצ'. ניסו להעיף אותם מהנוף, הם TroubleMakerים שכל הזמן ניסו לעשות שינויים לא רציניים. ואותו קצין בודק הוא דו"ח במרכאות – תפור, שהושקעו בו מאמצים משטרתיים לא פרופורציוניים אז זה כאמור מהממצאים של התחקיר של קלמן ליבסקינד. אז אם אנחנו חוזרים לאיפה שאנחנו נמצאים – גיא ניר נחשף למסקנות הדוח נגדו, ואז הוא מגיש תלונה מפורטת נגד ריטמן. כולל המידע על ההטרדה המינית שעברה צ'. 


הדס: אני רוצה לעשות פה פאוזה. ולומר כך – אני לא מתכוונת להיכנס – 'היה או לא היה'. אני לא יודעת, זאת עדות מול עדות. מבחינתי אני – 'היה – וגם יכול להיות שלא היה'.


דפנה: היא הביאה אגב – רק מבחינת זה, ראיתי כבר בדוח של בג"צ, היא הביאה כן, בחורה שהיא סיפרה לה בזמן אמת וגם אמרה שהיא ראתה חלק מהתקרית.


הדס: אני מגיעה לזה, כי זה חשוב את מי שהיא הביאה. היא מביאה שלושה עדים. ראשונה היא מביאה שתי קצינות – חברות שלה מהיחידה שאומרות שהן אכן היו, ראו את האירוע. מה זה ראו את האירוע? הן ישבו במכונית מחוץ למועדון. ירד גשם. והיא קר. בכלל הגשם פה והקור משחק משחק מאוד חשוב בסיפור הזה אם את שמה לב. והן ראו אותה יוצאת והן ראו את רוני ריטמן יוצא אחריה והם ראו משהו במעורפל. הן לא שמעו. עכשיו – שואל החוקר, רגע, – (הדס מקריאה תחקור של חוקר)


חוקר: 'ירד גשם?'


קצינות: "נכון'


חוקר:  'היה קר?'


קצינות: 'כן'


חוקר: 'ישבתם במכונית?'


קצינות: 'כן'


חוקר:  'זה היה 20 מטר אולי קצת יותר מהכניסה למועדון?'


קצינות: "נכון'


חוקר: 'אז אם ישבתן באוטו, מן הסתם היה אדים באוטו'


קצינות: 'נכון'


חוקר: 'אז איך ראיתן?'


זאת אומרת, היתה בעיה עם העדות שלהן. 


דפנה: כי בג"צ, כן אחת מהעדות אומר שצריך לקחת אותה ברצינות כי היא לא נגועה ולא תלויה. היא לא ראתה את הנשיקה היא ראתה רק שהוא אוחז לה ביד.


הדס: ועדיין היתה בעיה, כי היו עדים באוטו. אבל נניח לשיטתך זה בסדר.


דפנה: שוב, אמרנו גם, אנחנו לא שופטים. יתכן שזה מה שהיה. זה אגב לגמרי יכול להיות ש..


הדס: הוא גם אגב לא מכחיש את זה שהוא נגע בידה, זאת אומרת גם צריך להגיד – הוא מודה שהוא אחז בידה, הוא מכחיש את עניין הנשיקה, תכף נגיע גם לזה.


דפנה: והוא גם הוא מודה שיש לו שפה מלוכלכת נאמר זאת כך. הוא אומר ככה מדברים אנשים בריאים בנפשם. גם זה היה במהלך אחד הגלגולים. אבל אוקי, בואי נסביר, נמשיך הלאה, יש פה תלונה..


הדס: העד השני כמובן, זה גיא ניר, שעדותו נפסלת כי הוא בעל עניין. העד השלישי הרא פלא – הפתעה הגברת מביאה הקלטה, הקלטת סתר שהיא עשתה, ומי נשמע בהקלטה? מפכ"ל המשטרה בעבר יוחנן דנינו, והוא לא סתם נשמע בהקלטה, מדובר בשיחת טלפון בינה ובינו רק להזכירך – הוא רב ניצב, היא רב פקד. והוא מעדכן אותה.


דפנה: שבואי תנסי להסביר למי שלא בקיא ב..


הדס: זה כאילו ראש הממשלה


דפנה: זה כמו.. לא טוראי.. סגן


הדס: סרן, סרן עם אלוף.


דפנה: אוקי.. משהו כזה. 


הדס: והיא נשמעת בהקלטה אומרת לו – איך אתה מעז למנות את רוני ריטמן לתפקיד, אתה יודע שהוא לא ראוי. ובהקלטה אומר לה – נשמע יוחנן דנינו, אומר ל – , תעזבי, תראי לא הייתה לי ברירה'. זאת אומרת – הוא מסביר לה.


דפנה: אני רוצה שתחזרי עוד רגע אחורה הדס, מה בכל זאת בינה לבין ריטמן? מה הקשר שלו לאותה בדיקה שהתנהלה בין גיא ניר לבינה – מה בכלל ההיררכיה ביניהם.


הדס: הוא אחד העדים.


דפנה: הוא אחד המכלולים של החקירה הזו, הוא אחד המתלוננים נגדה, בוא ננסה להבין קצת יותר טוב את הקשר ביניהם.


הדס: הוא אחד העדים. אף אחד לא התלונן. התלונות היו תלונות אנונימיות. אבל עדיין מתייחסים לתלונות אנונימיות בעת ההיא. והתלונות היו מאוד ממשיות וסגל הפיקוד הבכיר של משטרת ישראל, הניצבים ראו את ההתנהלות הזו, כי כמו שאמרתי לך, גיא ניר הביא אותה לישיבות הספק הסגורות, וניצבים התלוננו על זה. זאת אומרת שהכל היה גלוי. עכשיו, בין כל העדים, אם תסתכלי ב'קצין בודק' בין כל העדים, הופיע רוני ריטמן.


דפנה: שהוא מעליהם, מה תפקידו בכוח באותם ימים?


הדס: הוא מעליהם, הוא ראש להב 433. יחידת המודיעין של משטרת ישראל, היא חלק מאגף החקירות, היא חלק מאגף החקירות. היא חלק מלהב 433 בעקיפין בסופו של דבר.


דפנה: הוא הבוס שלהם, אפשר לומר?


הדס: לא, הוא לא הבוס שלהם. מי שהבוס שלהם הוא מפקד יחידת החקירות.


דפנה: אבל הוא כן, כמובן, מעליהם בהיררכיה.


הדס: כן, הוא צריך אותם, זאת אומרת, להב 433 נסמכת לא מעט על יחידת המודיעין. יש הלימה בעבודה בינהם.


דפנה: ברור, והם יודעים שהוא אחד העדים נגדם.


הדס: ברור, ברור לגמרי, אז הוא גם אחד העדים, ואז כמובן יש פה עניין של לכאורה קנוניה, אבל בואי ככה נלך קצת ברצף כדי לא לבלבל את המאזינים. אז נאמר – אנחנו מגיעים כרגע לעדות של יוחנן דנינו. ויוחנן דנינו לפני שהוא מגיע להעיד היא מביאה את הקלטת ובקלטת הוא נשמע משוחח איתה ואומר לה – 'תניחי לזה'. והוא עוד מוסיף ואומר – 'אין לי ברירה. אין לי ברירה אלא למנות את רוני ריטמן. אין לי מישהו אחר'. בזנב של ההקלטה הזאתי, בזנב, יש דברים נוספים. הדברים הנוספים זה שהוא בעצם קובע איתה פגישה. כדי להסביר לה, ולא דרך הטלפון למה רוני ריטמן. והדבר הזה מדליק נורות אדומות. מה מערכת היחסים ביניהם? אז הוא מגיע להעיד? מתי שמעת מפכ"ל שמגיע להעיד על.. זה כמעט ולא קורה. והוא מודה שיש לו יחסים מאוד מאוד קרובים עם אותה קצינה. מה טיב היחסים הקרובים?


דפנה: אין לדעת


הדס: אנחנו לא יודעים.


דפנה: אין לדעת


הדס: אבל הוא מודה שיש יחסים מאוד מאוד קרובים. נשאלת השאלה – האם בגלל היחסים המאוד מאוד מאוד מאוד מאוד קרובים, לא הקמת קצין בודק? האם זו הסיבה שמשכת את הטיפול בזה ממח"ש. לא יודעים. בכל מקרה גם לא ניתן לעשות נגדו דבר וחצי דבר כי הוא פרש מהמשטרה.


דפנה: ובכל מקרה, אנחנו נמצאים בסיטואציה שהחומר הועבר למח"ש – יש גם מפכל חדש. מה קורה מאותה נקודה? מה עולה בגורל העניין הזה?


הדס: עד לרגע שיש תלונה נגד רוני ריטמן על הטרדה מינית. צריך לטפל. אין מה לעשות. והוא נקרא על ידי מח"ש בהלם. מכחיש כמובן את הטענות. ויוצא לחופשה כפויה בשלב הזה, עד לבירור הטענות. כמו שצריך. כך צריך להיות. נבדקת התלונה, מח"ש קובעת שיש מקום כן להעמיד אותו לדין. למה? אולי בגלל העדות של יוחנן דנינו שידע. כנראה יש 


דפנה: יש על זה צבר


הדס: יש, כן, אלא מה?


דפנה: צריך להעביר לבדיקה, זה הרי לא אומר הרשעה, צריך להמשיך לבדוק. 


הדס: בדיוק. ואז מי שממונה למפכ"ל המשטרה זה רוני אלשיך. הוא ממונה. הוא בלי ראש להב 433. היחידה הכי חשובה במשטרת ישראל. יחידת העילית. והוא רוצה לבדוק עם רוני ריטמן בטרם מינוי של מישהו חדש. מבקש את תיקי החקירה אליו. זאת אומרת – את התיקים של מח"ש. וכשהוא בודק את התיקים, בל נשכח, שאלשיך הוא בא מהשבכ והוא מומחה לבדיקות פוליגרף. והוא מוציא את בדיקות הפוליגרף. נזכיר שהוא במהלך החקירה של רוני ריטמן, הוא הלך לפוליגרף והיא הלכה לפוליגרף. 


דפנה: פרטי


הדס: כן. שניהם יצאו דוברי אמת. בבדיקות הפוליגרף. אלא שאת משפשפת בשאלות, את יודעת, בדיקות פוליגףר זה עניין של שאלות. את מגלה שהיא בשאלות שלה, ממה שאני מבינה לפחות. לא נשאלה שאלות ענייניות בעניין ההטרדה המינית. אלא שאלות מעטפת אנחנו קוראים לזה. ואילו רוני ריטמן נשאל קצת יותר לעניין ההטרדה המינית.


דפנה: אבל גם לא בצורה, בג"צ לפחות קובע שאי אפשר היה להסתמך הסמכות כל כך משמעותית על הפוליגרף.


הדס: בואי נאמר ככה, בשביל להיות נכונים ואמיתיים והוגנים בעצם, שתי בדיקות הפוליגרף אינן מספקות לא לכאן ולא לכאן. הוא מחזיר את רוני ריטמן ומרגע זה בעצם חל המשבר.


 


—- הפסקה —-


 


דפנה: אז בואי רגע נתקדם לעתירה של בג"צ. הרי בסופו של דבר אלשיך מחליט להשאיר את רוני ריטמן במשטרה, והדבר הזה לא עובר בשקט. אותה בחורה עותרת לבג"צ כדי שתסביר המשטרה, תתכבד ותסביר מדוע השאירה אותו אחרי שהיא התלוננה ואם נעשה מספיק כדי לטפל בעניין הזה ובג"צ נותן פסיקה מפותלת. זאת אומרת – מצד אחד הוא אומר שאלשיך לא נסמך על מספיק ראיות כשהחליט להשאיר אותו, מצד שני הוא אומר זה במסכות של אלשיך אז אני לא מתערב. אני מותיר לו לשקול מחדש את העניין.


הדס: אז בואי נשאל מה המשמעות של בג"צ. האם בג"צ בעצם חוקר הכל מחדש ובודק? לא. הוא מסתמך על כל מיני דברים. לא האם הוא נכנס לעומק, לעובי הקורה? גם לא. הוא מסתמך על כמה דברים שהם באמת נראים על פניו קצת בעייתים. אז מה אמר בג"צ, ואני מצדיקה אותו – שאלשיך היה צריך לנקוט איזה שהוא צעד. זאת אומרת – אזהרה, כי מספיק שנמצא, אם הוא מודה נגעתי ביד, אז יש סבירות שיש אמת מה בדבריה. זה עדיין לא מגיע לרף המאוד מאוד, אבל עדיין. 


דפנה: אגב, מה נגמר עם אותה תלונה במח"ש? נסגרה. 


הדס: כן, נסגרה התלונה כי, שמעי בואי נעשה – עזבי מח"ש, למה לנו? בואי נלך לרחוב. כמה תיקים חמורים מאוד של מעשים מגונים וניסיון אונס המשטרה סוגרת? יום-יום. בכמויות. אף אחד לא מקים צעקה. חוץ ממני.


דפנה:כי זה מילה מול מילה בדרך כלל.


הדס:  בדיוק, זו בעיה, ומדובר על תיקים, לא מדובר על הטרדה מינית של מישהו אחז בידה ואפילו ניסה לנשק אותך. נגיד על פי מה שהיא טוענת, נגיד והיה. ולפני חמש וחצי שנים שחוק ההתיישנות בכלל מזמן כבר עבר. 


דפנה: כמה זמן התיישנות היום להטרדה מינית?


הדס: חמש שנים. זאת אומרת, את רואה פה – על מי אתם באים בתלונות? משטרת ישראל סוגרת. אם רוצים להגיד – לנגח, יום-יום, יום-יום אין-סוף תיקים, קשים וחמורים פי מאה מהתיק הזה.


דפנה: פשוט כי זה שאלה של ראיות. זה מה שאת אומרת.


הדס: שאלה של ראיות, שאלה של עדות מול עדות. בדרך כלל עדות מול עדות. וגם התיישנות. יש לזה המון המון מרכיבים. 


דפנה: למה זה נסגר?


הדס: פה בג"צ, קובע מה שקובע, ונהיה בלאגן גדול. בעוד שבשטח, יש אלפי נשים וגברים שנפגעו ונפגעו קשה ואף אחד לא צועק פה את הצעקה שלהם


דפנה: נכון, למרות שבג"צ בסך הכל אמר – אני מבקש לבדוק את זה מחדש כי – הוא פרט שורה של דברים שאולי היה צריך לשקול יותר ברצינות.


הדס: והוא מדבר על אמירה. אז נאמרה אמירה. ננזף רוני ריטמן. ובעצם הוא גם עוזב את תפקידו. הוא מגיע לפרקו, הוא סיים את תפקידו והוא עוזב. וש