top of page
פודקאסט עושים שיחה

עעע

שמעון פרנס מארח אנשים מרתקים לשיחות אינטימיות

  • עקבו אחרינו בפייסבוק!
  • אפליקציית רשת עושים היסטוריה (למכשירי אנדרואיד)
  • להאזנה באייטונז (למכשירי אפל)
  • RSS

משמעות הסבל

למה רע לנו? מהי משמעות הסבל בחווית חיינו? וכיצד המענה לתהייה זו מעניקה איזשהו ריפוי? כיצד אדם יכול לומר שהסבל הנוכחי בחייו יהיה הדבר המשמעותי ביותר שקרה לו? רוני קרביץ מארח שוב את יוני אליצור שמנתח את הגותו הקבלית-פילוסופית של הרמח"ל מול גישתו הפסיכולוגית של ויקטור פרנקל

EP13

ללמוד רמח״ל עם ויקטור פרנקל

כיצד דיאלוג בין הנשמה לשכל הופך לפילוסופיה טיפולית שיכולה לעזור לנו בזמן משבר? היכן הנשמה והשכל נפגשים? ואיך כל זה קשור לסבל? רוני קרביץ מארח את יוני אליצור שמנתח את הגותו הקבלית-פילוסופית של הרמח"ל מול גישתו הפסיכולוגית של ויקטור פרנקל

EP12

איך שומרים על הנפש בשעת חירום?

איך ניתן להתמודד מול מצב חירום כמו מלחמה, מראות, ותחושות קשות שמשפיעות על הנפש שלנו?
בפרק מיוחד במהלך מבצע "חרבות ברזל" רוני קרביץ מארח את אבישג משה, פסיכולוגית קלינית המתמחה בהתמודדות עם מצבי משבר וחרדה, עושה סדר בתחושות ובהתנהגויות שלנו, ומציעה התנהגות שתעזור לנו להתמודד עם המצב.

EP11

איך לריב נכון?

מה קורה כשהצרכים שלנו מתנגשים עם צרכים של אחרים? אילו דינמיקות שונות קיימות כשאנו ניגשים לויכוח? ואיך יוזמים שיחות קשות במערכות יחסים משמעותיות? בפרק הזה רוני קרביץ מארח את הגב' חנה לומברד, מנטורית לזוגיות בתוכנית בוגרי נפש יהודי, מדריכת כלות, יועצת זוגית ונשואה 43 שנה, מסבירה לנו מדוע חשוב לריב ובעיקר, איך נכון לריב.

EP10

איך נפטרים מהרגלים רעים?

אורח חיינו מורכב מפיסות הרגלים. חלק מההרגלים האלו בריאים ומבורכים, למשל שתיית מים מרובה, ספורט או ארוחה משפחתית, וחלקם פחות. אין מעשן שלא שקל להפסיק ורוב האנשים היו רוצים לאכול יותר בריא ממה שהם מצליחים לאכול היום. בשביל לדון בעומק העניין בפרק הזה רוני קרביץ מארח את הרב הרב אליהו אילני, יו"ר ומייסד ארגון נפש יהודי שינסה להסביר לנו מהם בעצם הרגלים, איך ניתן להיפטר מהרגלים רעים איך אפשר לאמץ הרגלים טובים ואיך כל זה קשור למושג ה"אני"?

EP09

למה חשוב להגיד תודה?

אנחנו בחיים בחברה של שפע לא נורמלי, אך בכל זאת התופעות הנפוצות ביותר כיום הן בדידות, דיכאון וחרדה. איך ייתכן שדווקא אנחנו, שחיים במדינה מפותחת חווים כל כך הרבה קושי? בפרק הזה ננסה לצלול אל עוד מרכיב סודי שיעזור לנו להיות מעט מאושרים יותר- הכרת הטוב. הפעם רוני קרביץ מארח את ענבל ריבן, חוקרת כימית וביולוגית ומנחה בנפש יהודי, שתסביר לנו למה חשוב להגיד תודה ואיך כל זה משפיע עלינו ועל הסביבה שלנו.

EP08

מה גורם לאנשים מוצלחים לא להצליח?

לימדו אותנו כשהיינו קטנים שאם נתמיד בלימודים, ההצלחה מחכה לנו מעבר לפינה, אבל מסתבר שזה לא כל כך פשוט. מהי הצלחה ואילו כלים מובילים אליה? ואיך ניתן להסביר את העובדה שמצליחנים רבים לא היו המצטיינים בכיתתם? בפרק הזה מתארחת ציפי קלור להסביר לנו את סוד הקסם להצלחה בחיים. ספוילר- הוא תלוי בעיקר בנו.

קוד האהבה- איך יוצרים מערכות יחסים משמעותיות?

מערכות יחסים אמיתיות אינן מקודדות במספרים לינאריים, אך האם בכל זאת יש קוד ליצירת מערכת יחסית משמעותית?
בפרק הזה, הרב אילן בוזגלו נותן כלים מעולם היהדות ליצירת מערכות יחסים משמעותיות באופן שבו נוכל לטפח אותן בהמשך החיים.

איך מתמודדים עם לחץ?

לחץ היא תחושה שלא זרה לאף אחד ואחת מאיתנו. המשימות לא נגמרות אלא רק מתווספות, וכשאנו מנסים שוב ושוב לבצע פעולות מסוימות וזה פשוט לא הולך, הלחץ משתק אותנו. מה שתכננו משתנה תוך כדי תנועה, ואנחנו מרגישים קריסה תחת הלחץ. אבל אילו סוגי לחץ קיימים, ואיך ניתן לשלוט על המצב גם מתוך התחושה הלא פשוטה הזאת? אורח בפרק: יעקב פרידלנד, מרצה בתכנית "נפש יהודי"

בחירה- מתנה או עינוי?

העידן המודרני הביא עימו את החופש לבחור. מצד אחד, זה אושר שאין כדוגמתו, אנו חופשיים לעצב את חיינו כפי שאנו רוצים. מנגד, תחושת פספוס תמידית, כזו שמכריחה אותנו לחשוב כמה פעמים לפני שאנו בוחרים ולעתים מעלה את השאלה הבלתי נסבלת "מה אם?". כדי לדבר על הקושי לבחור, הזדמנו לאולפן את יהודה רויטר, סופר ומרצה למחשבה יהודית, כדי שיספר לנו על ההבדל בין חיפוש לשוטטות ועל בחירה יחסית ומהותית .

למה קשה לנו לבחור מילים?

דיבור הוא הכלי הכי חשוב שלנו לבטא את עצמנו בפני העולם. למעשה, לעתים הוא ממש מעצב את המציאות שלנו. אם הוא משמעותי כל כך, לא פלא שכל כך קשה לנו לבחור את המילים המדוייקות. יעל זהבי, מנהלת חינוכית בתוכנית המלגות בנפש יהודי עוזרת לנו להבין מה לתורה יש להגיד על זה ואיך אפשר להפוך אותו לכלי בכל תחום בחיים.

קישור הרשמה למלגה: https://nefeshyehudi.co.il/

רעיונות גדולים, צעדים קטנים

רוב רגעי ההשראה שלנו הם רגעים קצרים ובודדים. אנחנו הוגים רעיון גדול אבל מהר מאוד מוותרים בטענה ש"אנחנו לא איינשטיין וגם לא הרמב"ם". אבל מה אם אגיד לכם שגם שניהם התחילו בקטן? בפרק הזה מתארח אפי פרידמן, מרצה לממשקים שבין מדע והלכה ומסביר כיצד ניתן לחבר את רגעי ההשראה אל תוך חיי העשייה שלנו.

קישור הרשמה למלגה: https://nefeshyehudi.co.il/

bottom of page