top of page
פודקאסט עושים שיחה

עעע

שמעון פרנס מארח אנשים מרתקים לשיחות אינטימיות

  • עקבו אחרינו בפייסבוק!
  • אפליקציית רשת עושים היסטוריה (למכשירי אנדרואיד)
  • להאזנה באייטונז (למכשירי אפל)
  • RSS

הסקרנות של ניבי- פרק לזכר ניב רביב

הכוח של הזיכרון הוא לקחת את העבר ולהנכיח אותו בהווה. בכך, במובן מסויים, אנחנו משככחים במעט את הכאב על מה שכבר איננו. וזה, אולי, מה שאנחנו מבקשים לעשות לאחר אובדן. לזכור, כלומר להמשיך לחיות איתו ובכך "להחיות" אותו בליבנו. הפעם בפרק מיוחד ליום הזיכרון, נדבר על יצא הלמידה והסקרנות של ניב רביב ז״ל שנרצחה במתקפה האכזרית בשבעה באוקטובר יחד עם בן זוגה ניראל. בעזרת סיפורי המשפחה והחברים נבין מה ניתן ללמוד מהם ואיך אפשר ליישם זאת בפועל בחיינו.

האירוע התקיים במסגרת פרויקט "אחים לנצח", שהוקם לאחר ה 7.10 כדי לזכור באופן עמוק ומשמעותי יותר את הסטודנטיות והסטודנטים של נפש יהודי אשר נרצחו במתקפת הטרור האכזרית. תוכלו גם אתם לקחת חלק כאן https://achimlanefesh.org.il/al/

EP21-niv

ליל הסדר- לא עוד חג

כולנו מחכים לרגע הזה בליל הסדר שבו הקטנטנים עומדים על הכיסא ומתחילים לשיר. הרגע הזה הוא אולי החמוד ביותר בחג, אבל הוא גם רגע חשוב ביותר בבניית שרשרת בת אלפי שנים של מסורת יהודית. רוני קרביץ מארח את הרב צבי אזרחי, איש חינוך ומרצה בנפש יהודי, שמסביר מדוע דווקא ליל הסדר מכל החגים הוא החוליה המקשרת בין סב, בנו ונכדו? מה התפקיד שלנו בליל הסדר? ואיך כל זה קשור לסלט?

EP20-nefesh_passover

האמון בהנהגה באמת נסדק?

"אחרי אירועי השבעה באוקטובר המצב היה קשה מאוד ועצוב מאוד אבל לא קטסטרופלי" מספר ד"ר ליאור אלפרוביץ', היסטוריון, ומרצה בנפש יהודי לרוני קרביץ. מה הסוד המנהיגותי שהפך את היהדות לאחת התרבויות השורדות ובעתיקות בעולם? מדוע המצב לא גרוע כמו שחשבנו? כמה אנשים עלו ארצה מתחילת המלחמה, ומה ההנהגה שלנו צריכה לעשות כדי לשקם אמון שנפגע?

EP19-nefesh

מנהיגות- לא מה שחשבתם

השבעה באוקטובר העלה מחדש את שאלת המנהיגות- מהי מנהיגות במאה ה21? איזו יכולת מרכזית דרושה עבור מנהיגות ראויה ואיך כל זה קשור לאמון? הפעם רוני קרביץ מארח את ד"ר ליאור אלפרוביץ', היסטוריון ומרצה בנפש יהודי, לשיחה על ההגדרה שלו למנהיגות ועל השפעת המנהיגים על הציבור.

EP18-nefesh

איך צומחים מכישלון?

כולנו יודעים מהי תחושת כישלון, אך כמה מאיתנו באמת קמים לאחר כישלון וממשיכים לנסות עד להצלחה? בפרק הזה רוני קרביץ מארח את זיו יוסף, רכז סניף האוניברסיטה העברית הר הצופים של נפש יהודי בשיחה על מושג הכישלון, מה הוא אומר עלינו? באיזה אופן ניתן להתמודד איתו? ואם כבר נופלים, איך נופלים נכון כדי לצמוח אחרי הנפילה?

EP17-nefesh

סוד החשיבה היהודית

התלמוד נשמע לנו כמו טקסט ישן ומבולגן בעל תפיסות ארכאיות אך למעשה הוא מעודד גמישות מחשבתית, חשיבה אסוציאטיבית, מהותנות וכלים נוספים שעומדים בבסיס לחשיבה היהודית. רוני קרביץ מארח את דודי ווינברג, מרצה בנפש יהודי, לשיחה על המטרה של התלמוד ואיך הוא יכול לאמן אותנו אותנו לעיבוד והעמקה של ידע.

EP16

הסיבה האמיתית לאנטישמיות

מדוע באמת קיימת אנטישמיות ומה השיעור שלנו בעקבותיה? האם יש לעם היהודי תפקיד והאם הוא הצליח במשימה הזאת? בפרק זה רוני קרביץ מארח בשנית את הרב נתן רוזן בכדי לנסות ולענות על הסוגיה הזו.

EP15

שנאת יהודים- כל הסיבות לאנטישמיות

למה שונאים יהודים? אלפי שנים שהעם היהודי הוא עם רדוף- אבל למה? הפעם רוני קרביץ מארח את נתן רוזן, מרצה לפילוסופיה יהודית, על כל הסיבות לאנשטישמיות. יחד הם מנסים לפרק את הנימוקים השונים לגורמים כשלבסוף נתן טוען שהסיבות הן בעצם תירוצים לתכלית אחת גדולה יותר.

EP14

משמעות הסבל

למה רע לנו? מהי משמעות הסבל בחווית חיינו? וכיצד המענה לתהייה זו מעניקה איזשהו ריפוי? כיצד אדם יכול לומר שהסבל הנוכחי בחייו יהיה הדבר המשמעותי ביותר שקרה לו? רוני קרביץ מארח שוב את יוני אליצור שמנתח את הגותו הקבלית-פילוסופית של הרמח"ל מול גישתו הפסיכולוגית של ויקטור פרנקל

EP13

ללמוד רמח״ל עם ויקטור פרנקל

כיצד דיאלוג בין הנשמה לשכל הופך לפילוסופיה טיפולית שיכולה לעזור לנו בזמן משבר? היכן הנשמה והשכל נפגשים? ואיך כל זה קשור לסבל? רוני קרביץ מארח את יוני אליצור שמנתח את הגותו הקבלית-פילוסופית של הרמח"ל מול גישתו הפסיכולוגית של ויקטור פרנקל

EP12

איך שומרים על הנפש בשעת חירום?

איך ניתן להתמודד מול מצב חירום כמו מלחמה, מראות, ותחושות קשות שמשפיעות על הנפש שלנו?
בפרק מיוחד במהלך מבצע "חרבות ברזל" רוני קרביץ מארח את אבישג משה, פסיכולוגית קלינית המתמחה בהתמודדות עם מצבי משבר וחרדה, עושה סדר בתחושות ובהתנהגויות שלנו, ומציעה התנהגות שתעזור לנו להתמודד עם המצב.

EP11

איך לריב נכון?

מה קורה כשהצרכים שלנו מתנגשים עם צרכים של אחרים? אילו דינמיקות שונות קיימות כשאנו ניגשים לויכוח? ואיך יוזמים שיחות קשות במערכות יחסים משמעותיות? בפרק הזה רוני קרביץ מארח את הגב' חנה לומברד, מנטורית לזוגיות בתוכנית בוגרי נפש יהודי, מדריכת כלות, יועצת זוגית ונשואה 43 שנה, מסבירה לנו מדוע חשוב לריב ובעיקר, איך נכון לריב.

EP10
bottom of page