top of page
פודקאסט סיפורים מהניידת

סיפורים מהניידת

ממז"פ ועד ימ"מ, מחדרי חקירות ועד חילוץ בני ערובה, מפושעים נאצים ועד טרור מקומי, מההיסטוריה ועד ההווה – זהו פודקאסט על מורשתה של משטרת ישראל, בהגשת יותם שטיינמן.

  • עקבו אחרינו בפייסבוק!
  • אפליקציית רשת עושים היסטוריה (למכשירי אנדרואיד)
  • להאזנה באייטונז (למכשירי אפל)
  • RSS

חילוץ אוטובוס האימהות- פעולת הימ"מ

בימים מורכבים אלו, חשוב לנו להזכיר את הפעולות ההירואיות של אנשינו בשטח. לא תמיד זכתה הימ"מ למעמד והכבוד לה היא זוכה היום. הפעולות והמבצעים החשובים הועברו ליחידות אחרות, לעיתים אף לגופים לא משטרתיים. במידה רבה, נקודת המפנה היתה אירוע הזכור בשם "אוטובוס האמהות", אירוע חטיפה מורכב אותו תפעלה הימ"מ בהצלחה שהציבה אותה בשורה הראשונה של יחידות העילית בארץ. על היחידה בכלל ועל האירוע המרתק בפרט, מספרים בפרק דויד צור, מפקד הימ"מ ומפקד משמר הגבול לשעבר, ואלי אמסלם – לוחם ומפקד צוות לשעבר בימ"מ.
האזנה נעימה!

פענוח תעלומות רצח

מי שלח בונבוניירת נפץ לשומר המנזר? איך גופתו של אדם ללא אוייבים מגיעה לקרקעית הירקון? ומי התנקש בשופט עדי אזר? רב פקד ד"ר אורי קוסובסקי, ראש חוליית היסטוריה במדור היסטוריה ומורשת של משטרת ישראל, מספר על שלושה מקרי רצח שזעזעו את המערכת.

המעז מנצח: פלגות הלילה המיוחדות

בשנת 38', אורד צ'רלס ווינגיט, קצין בריטי צעיר ובעל תעוזה,ייסד את פלגות הלילה המיוחדות (פל"מ)- יחידה צבאית מיוחדת שפעלה בצפון ארץ ישראל במהלך שיאו של המרד הערבי. ד"ר שלומי שטרית, ראש מדור היסטוריה ומורשת במשטרת ישראל, מסביר לנו על ווינגייט כדמות שנויה במחלוקת ועל קריאת התיגר המושכלת שלו על עקרונות תורת הלחימה הבריטית בת הזמן. במידה רבה, פלגות הלילה היוו בסיס לשיטות המשמשות את יחידות הקומנדו הצה"ליות עד היום.

הבריחה מכלא שאטה

ביולי 58' התרחש אירוע שזעזע את שירות בתי הסוהר ונחשב עד היום למרד האסירים הגדול ביותר שאירע בישראל.
שחר לוי, ממונה ארכיון בית מורשת משטרת ישראל, מספר לנו על השתלשלות האירועים, הדמויות מאחורי תכנון המרד, האזרחים שהתערבו והאסירים שבחרו דווקא לסייע לסוהרים.

חברו הטוב של האדם בשירות המשטרה

הפעם ב'סיפורים מהניידת' אירחנו את רב פקד אורי קוסובסקי, ראש חוליית הסטוריה בבית מורשת משטרת ישראל, ורב פקד ערן גליק, מפקד מגמת מפעילי בעלי חיים במשטרת ישראל, לשיחה כלבים בשירות המשטרה. איך מכשירים כלב לעבודת המשטרה? איך מכשירים נוהגי כלבים? אילו גזעי כלבים משרתים במשטרה ואיזה עבודות הם יודעים לבצע? וגם מי היה הכלב המשטרתי הראשון שהתפרסם בשל פעילותו המבצעית.

מי הרג את הרוזן פולקה ברנדוט?

הסיפור המדהים מאחורי ההתנקשות הפוליטית הראשונה במדינת ישראל: רצח הרוזן פולקה ברנדוט, שליח האו"ם בספטמבר 1948 בירושלים. איך חקרו במשטרת ישראל הצעירה אירוע בסדר גודל בינלאומי? מדוע נסגר התיק למרות שלא נמצאו אשמים, כשלימים הסתבר כי בכירים בהנהגת המדינה ידעו מי עמד מאחורי ההתנקשות. אורח בפרק: רב פקד ד"ר שלומי שטרית, מפקד בית מורשת משטרת ישראל שמספר גם על התגלית המפתיעה בפרשה שהגיחה 70 שנה לאחר הרצח.

לשכה 06: חקירת אדולף אייכמן

סיפורה של לשכה 06, היחידה שהוקמה במהירות במטרה לחקור את אחד מפושעי הנאצים הגדולים - אדולף אייכמן ולאסוף נגדו ראיות. אורחים בפרק: יוסי המי, סגן מפקד בית מורשת משטרת ישראל וסגן ניצב בדימוס מיכאל (מיקי) גולדמן - מי שחקר בעצמו את אייכמן ומשחזר את החקירות, רגע התלייה ופיזור אפרו במי הים התיכון. 

מז"פ

המז"פ היא אחת העבודות אליהן הקהל הרחב נחשף הכי הרבה דרך סדרות כמו CSI ששופכות זרקור על עבודת חוקרי המז"פ – אבל כמה מזה באמת קורה במציאות? איך ניגשים החוקרים לזירת פשע? מהי חלוקת התפקידים ביניהם? איך בכלל מגיעים להיות עובד מז"פ? על כל זה ועוד שוחח יותם שטיינמן עם רב-פקד עמית כהן ורב-פקד יעקב משיח.

חקירת פשעי הנאצים

לכאורה, אפשר לחשוב שחקירת והרשעת פושעי מלחמה נאצים בשנים הראשונות שאחרי קום המדינה היא עבודה מובנת מאליה, ואולי אף קלה. הרי הפשע ברור, ועדויות יש בשפע, לא? רב-פקד אורי קוסובסקי, ראש חוליית ההיסטוריה באגף ההדרכה של משטרת ישראל, שוטח את השתלשלות העניינים המורכבת של הסוגייה.

נשים במשטרה

היום אנחנו מסתכלים על אישה במדי שוטרת כדבר שגרתי, אך לא כל-כך מזמן זה היה מחזה בלתי נתפס. מי הובילו את השינוי? מתי נשים החלו להשתלב גם בתפקידים מבצעיים במשטרה? ולאן עוד אפשר להתקדם? כל זה ועוד בפרק הקרוב, בו מתארחות תת-ניצב יפעת שקלר וניצב-משנה הדס שפירא מדמוני.

אוטובוס האימהות

לא תמיד זכתה הימ"מ למעמד והכבוד לה היא זוכה היום. הפעולות והמבצעים החשובים הועברו ליחידות אחרות, לעיתים אף לגופים לא משטרתיים. במידה רבה, נקודת המפנה היתה אירוע הזכור בשם "אוטובוס האמהות", אירוע חטיפה מורכב אותו תפעלה הימ"מ בהצלחה שהציבה אותה בשורה הראשונה של יחידות העילית בארץ. על היחידה בכלל ועל האירוע המרתק בפרט, מספרים בפרק דויד צור, מפקד הימ"מ ומפקד משמר הגבול לשעבר, ואלי אמסלם – לוחם ומפקד צוות לשעבר בימ"מ.
האזנה נעימה!

bottom of page